Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Dobrý Festival 2012

Flyer

Dobrý Festival 2012

Line-up

Goldie&MC GQ
N.O.H.A.
IMT Smile
Richard Muller
Para
B-Complex
Xindl X
Čechomor,The Cubes, Kinky Movement, Lucas Hulan, Groovin Heads,
Get Explode, Terrence Wiliams, Dual&Bendhy, Michaela, Wadda, Buzz Kill Jack,
Aimee, Mennu, Back2Love DJs, Fictive Mary, Fallen Avenue, Silvayovci, Playnoice, Zašo, Keen Sample, Yellowe, Rock Reunion, Bon Jovi revival, Cosmetica, Alone, The Rockefellas, Temple, Jerguš Oravec, Michal Chrenko

Športové kluby: Yawara - ju - jitsu, Capoeira Oxumare, Keido Kenshinkan Gojuryu Karatedo, , Oddiel Judo TJ Slávie PU Prešov, Universal Šport Klub Judo Prešov, Taekwon-do Ge-baek Prešov, Mai Gei Wong Wing Chun Slovensko, , ZUMBA s Luciou...

Ďalšie informácie

Dobrý Festival 2012 uvedie Goldieho a B-Complexa

Dobrý festival je známy aj tým, že okrem ostatnej hudby ponúka aj svetovú špičku drum´n´bassu. V minulom roku sa predstavili zástupcovia hudobného vydavateľstva Hospital Records, sám jeho zakladateľ Tony Colman aka London Elektricity so speváčkou Elsou Esmeraldou, ďalej Cyantific, Messy MC a MC Ruthless. Zo susedných Čiech na festival v minulom roku zavítal najlepší d´n´b DJ Philip TBC. V predchádzajúcom ročníku Dobrého festivalu tu bola aj známa nórsko-britská dvojica TeeBee & Calyx, či Break.

Na tohtoročný Dobrý festival organizátori pozvali predstaviteľa najstaršej generácie jungle a drum´n´bassu, britského producenta GOLDIEHO. Predstaviteľom najmladšej generácie bicích a basov bude mladý slovák B-Complex.

Goldie

Goldie (vlastným menom Clifford Joseph Price) je anglický elektronický hudobník,  DJ,  výtvarník a herec. Goldie je jamajsko-škótskeho pôvodu. Prežil pomerne búrlivú mladosť. Detské domovy a niekoľko pestúnov z neho viacmenej urobili dieťa ulice. Takto mala na neho samozrejme veľký vplyv aj pouličná kultúra - graffity, hip-hop a breakdance. Price bol počas 80. rokov členom breakdance skupiny Westside a neskôr sa pridal ku skupine Bboys. V grófstve West Midlands si tiež vytvoril meno ako graffity umelec. Neskôr kvôli graffity projektom odišiel do USA, kde taktiež začal predávať tzv. "grillz" (zlaté zuby). Po návrate na ostrovy s týmto "biznisom" ďalej pokračoval. Jeho prezývka však napriek všeobecnému presvedčeniu nepochádza odtiaľ. Získal ju už počas pôsobenia v Bboys.

Goldie

V roku 1991 prišiel zásadný zlom pre Goldieho hudobný vývoj. Na jednej klubovej noci videl Grooveridera a Fabia púšťať ranné breakbeatové tracky zrýchlené na 45rpm a prekladané vtedajším rave music. Zvuk ravu Goldiemu očaroval a postupne z hip-hopu presedlal na jungle. S jungleovou tvorbou začínal pod labelom Reinforced, pre ktorý pôvodne vytváral grafický artwork. Jeho prvé single Killermuffin a Menace neboli výrazne úspešné. Avšak v roku 1993 vydal zaujímavý singel Terminator pod pseudonymom Metalheadz. Pod názvom Metalheadz založil spolu s DJskou dvojicou Kemistry & Storm v roku 1994 legendárne drum´n´bassové hudobné vydavateľstvo. V roku 1995 nasledoval jeho sólový album Timeless. S hitmi ako Inner City Life, ktorý je dobre známy aj u nás, sa tento album vyšplhal až na siedmu priečku britského rebríčka. Goldie sa dostal do povedomia aj ako predskokan islandskej speváčky Björk počas jej európskeho a amerického turné. Ako herca sme ho mali možnosť vidieť vo filme Podfu(c)k (Snatch), či v bondovke Jeden svet nestačí. Na Dobrom Festivale v Prešove bude Goldieho sprevádzať MC GQ.
Najnovšie sa z Goldieho stal aj šikovný kuchár o čom svedčí toto video:

Príjemným kontrastom k predstaviteľovi najstaršej generácie d´n´b bude mladý slovák B-Complex (vlastným menom Matúš Lenický). Matúš však nie je v hudobnom komponovaní žiadnym nováčikom. Venuje sa tomu už od svojich dvanástich rokov, kedy sa dostal k rôznym počítačovým programom na komponovanie najmä elektronickej hudby. B-Complex vystriedal mnoho hudobných štýlov cez rave, hardcore, trance a psychadelic trance až nakoniec zakotvil pri drum´n´basse. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať jeho pseudonym odvodený od vitamínových tabletiek, v skutočnosti je to slovná hračka pre "byť zložitý".

B-Complex

V roku 2008 Matúša objavil práve Tony Colman z Hospital Records (ktorého sme mohli vidieť na minuloročnom Dobrom Festivale). Najväčší zlom však v Matúšovej kariére prišiel nasledujúci rok, kedy vydavateľstvo Hospital Records zaradilo jeho skladbu Beautiful Lies na kompiláciu Sick Music. B-Complex hral vo väčšine európskych krajín, v Maďarsku, Poľsku, Česku, Rakúsku, Nemecku, Belgicku, Holandsku, Estónsku, Británii, Švajčiarsku či Taliansku, ale aj v Austrálii, na Novom Zélande a v USA. Vystupoval tiež v londýnskej Brixton Academy, kde hrávajú hviezdy ako Madonna, The Prodigy, Dido a iný. Tam sa mu podarilo roztancovať niekoľko tisíc ľudí na jeho prerábku ľudovej piesne Tota Heľpa. Niekoľko skladieb B-Complexa už vyšlo na kompiláciách, samostatný album však ešte len pripravuje.

N. O. H. A. - Circus Underground

Kto si ešte drum´n´bass úplne neobľúbil, tomu určite pomôže aj česko-americká formácia  N. O. H. A. - Circus Underground, ktorá príjemne spája elektronické prvky drum´n´bassu s akustickými nástrojmi a kozmopolitne znejúcimi vokálmi. O tom že N. O. H. A. nie je žiadna "mäkkota", nás snáď presvedčia svojou prerábkou známej skladby od UK Apache & Shy FX - Original Nuttah, ktorú v poslednej dobe radi hrávajú na živých vystúpeniach.

Vstupenky & predpredajné miesta

Komentáre

Zatiaľ bez komentára, buďte prvý!

Nový komentár

Možnosť komentovať majú len prihlásení užívatelia.
Nemáte vytvorený účet? Vytvorte si ho, rýchlo a jednoducho!

Základné informácie

Názov:
Dobrý Festival 2012
Dátum:

22.6.2012

 (piatok)
Už je po ...
- 120 mesiacov
Klub/miesto:
Mesto. štát:

Amfiteáter


Prešov, Slovensko

Hudobné štýly:
 • drum'n'bass
Web:
https://www.dobryfestival.sk/

Grafický line-up

Goldie Duall Bendhy

Sledujte novinky k tejto party!

Pridať party do obľúbených - registrácia

Zvoľte požadované obdobie

 • 2015
  • január
  • február
  • marec
  • apríl(1)
  • máj
  • jún
  • júl
  • august
  • september
  • október
  • november
  • december

Kontakt na organizátora

Telefón:
neznámy
E-mail:
milan@dobryfestival.sk
ICQ:
neznáme
Skype:
neznáme

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch